Česká farmaceutická společnost VÚAB Pharma slaví 75 let. Testuje nový typ léčiva na léčbu rakoviny
Před 75 lety byla v Československu spuštěna výroba penicilinu. Šlo o první počin svého druhu ve střední Evropě. Výroba léčivých přípravků ovšem probíhá v Roztokách u Prahy dodnes, i když už ne penicilinu. Česká společnost VÚAB Pharma tady vyrábí nejen léky, ale je i jednou z mála farmaceutických firem, která u nás vyrábí i účinné léčivé látky, a to i přes jejich technologickou a energetickou náročnost. VÚAB Pharma ale disponuje i vlastním výzkumem a vývojem a jeden její výzkumný projekt pokročil již do druhé fáze klinického hodnocení. Jde o nový typ přípravku k léčbě rakoviny, který by mohl mít vyšší účinnost, méně nežádoucích účinků a podávat se v tabletách.
Připomenutí významného výročí od spuštění výroby léků v Roztokách u Prahy svedlo dohromady hosty z vládní i regionální politické reprezentace, průmyslových svazů, asociací a zdravotnického systému. Tradiční výrobní farmaceutická společnost VÚAB Pharma, jež historicky navazuje na Výzkumný ústav antibiotik a biotransformací, oslavila 75 let od svého založení a tuto příležitost využila nejen k představení své historie a současných výrobních prostor, ale také k diskuzi o možnostech, výzvách a budoucnosti výroby léků v Česku. „Osobně jsem hrdý na to, že ve VÚAB Pharma nejenom pokračujeme v tradici výroby léčiv, ale sázíme i na výzkum a vývoj pro posílení naší role v budoucnosti,“ říká generální ředitel VÚAB Pharma Miloslav Dvořák. „Jako jediný český výrobce životně důležitých léčiv, například k léčbě šokových stavů, anestetik pro chirurgické zásahy či nitrožilních širokospektrých antibiotik, a účinných látek jako dacarbazin (léčba zhoubných onemocnění) či nystatin (léčba kvasinkové infekce), hrajeme klíčovou roli, a pomáháme zachraňovat lidské životy,“ doplnil Dvořák.
Záštitu nad akcí převzal Svaz průmyslu a dopravy České republiky (SP ČR), který svoje aktivity nedávno rozšířil o podporu farmaceutického průmyslu, a ve spolupráci s Českou asociací farmaceutických firem (ČAFF) vznikla Pracovní skupina pro farmaceutický průmysl. Záštita 75. výročí VÚAB Pharma ze strany Svazu je tak vyústěním spolupráce s farmaceutickým sektorem, neboť VÚAB je tradičním hráčem na farmaceutickém trhu a díky svému zaměření na výrobu vlastních účinných látek pomáhá snižovat závislost Česka a EU na třetích zemích. „Farmaceutické výrobní firmy, jako je VÚAB, přinášejí české ekonomice efektivní a vysokou přidanou hodnotu a zvyšují strategickou soběstačnost. Pro SP ČR jsou toto přirozeně makroekonomicky důležité ukazatele,“ uvádí Tomáš Kolář, generální ředitel LINET a člen představenstva SP ČR pro oblast zdravotnictví.
Předsedou této pracovní skupiny SP ČR se stal výkonný ředitel ČAFF Filip Vrubel. Díky němu se témata spojená s výrobou léčiv dostanou nejen na půdu Svazu, ale efektivněji je možné je komunikovat i s vládní reprezentací. „Naše asociace zastupuje dvanáct tuzemských výrobců léčiv, kteří dohromady představují 90 % objemu produkce léčiv v Česku. VÚAB patří mezi ně. A je ukázkovým artiklem farmaceutické výroby v Česku, protože se v něm snoubí dlouholetá tradice, know-how, silné proexportní zaměření, investice do výzkumu a vývoje a vysoká přidaná hodnota,“ vysvětluje Vrubel a dodává. „Díky schopnostem a úsilí firem jako VUAB není zcela ztracena aktuální snaha Evropské komise snížit strategickou závislost výroby léčiv na třetích zemích. Jen je potřeba s těmito firmami více spolupracovat.“
Během oslav představila VÚAB Pharma historické fotografie závodu, jež připomínají třeba vládní delegaci v čele s tehdejším předsedou vlády Antonínem Zápotockým při zahájení výroby penicilinu, umožnila přítomným návštěvu moderních výrobních prostor společně s odborným výkladem, poděkovala svým dvěma stovkám zaměstnanců a představila grafiku na stěnách jedné z výrobních budov, která v karikované podobě zjednodušeně představuje výrobní proces. Viditelná je i z přilehlé železniční trati při cestě údolím Vltavy.
Projekt Perpetum – nový typ léku na léčbu rakoviny
VÚAB Pharma disponuje moderním výrobním portfoliem, silným exportním zaměřením (78 %) a řadou inovativních projektů. Zcela unikátní je u této generické společnosti její vlastní výzkum a vývoj, který se soustředí na zelenou „one-pot“ syntézu nukleosidů (protinádorové nebo protivirové léčivé látky, k jejichž výrobě je používána vlastní kombinace rekombinantních enzymů vyvinutá s ohledem na nízkou cenu a minimum odpadních látek) a vývoj inovativních protinádorových přípravků.
Jedním z hlavních projektů výzkumného a vývojového centra VÚAB jsou nové platinové přípravky určené k léčbě nádorových onemocnění, například projekt TU31, zvaný Perpetum. Cisplatina nebo Oxaliplatina, tzv. platnaté komplexy, jsou důležité přípravky používané při léčbě rakoviny, mají však nežádoucí účinky, mohou vést k rezistenci nádoru, a především se dosud dají podávat pouze v infúzi. Nové platičité komplexy vyvinuté společností VÚAB však dle dosavadních výsledků slibují vyšší účinnost, nižší množství nežádoucích účinků a také stejnou dostupnost při mnohem komfortnějším podávání ústy, třeba i v domácím prostředí. Unikátní perorální forma je tak zcela revolučním příslibem lepší spolupráce pacientů a mnohem širšího uplatnění této látky pří léčbě různých typů rakoviny.
Vývoj platičitého komplexu pod názvem „Perpetum“ probíhá ve VÚAB od roku 2012 a v roce 2022 byly zahájeny klinické testy tohoto léku. Vývoj je však extrémně nákladný a v jakékoliv své fázi se může ukázat jako slepá ulička. Úspěch by ale mohl znamenat významný pokrok v léčbě rakoviny. Lék TU31 prochází klinickým testováním v Masarykově onkologickém ústavu v Brně. Dosud byly všechny náklady dominantně pokryty ze zdrojů VÚAB se spolufinancováním z výzkumných grantů. Pro další fáze testování, zejména fázi III, společnost zvažuje spolupráci s další významnou farmaceutickou firmou.
O VÚAB Pharma
VÚAB je tradiční český výrobce, jenž disponuje výrobními závody v Roztokách u Prahy, v Brně a v Českých Budějovicích. Firma byla založena v roce 1949 a její portfolio zahrnuje třeba produkci suchých injekcí ve formě prášku, výrobu cytostatických látek používaných při léčbě nádorových onemocnění či výrobu nystatinu. Společnost je silně proexportně zaměřena a více než 78 % produkce je určeno pro export včetně náročného amerického trhu. VÚAB je součástí významné průmyslové skupiny SAFICHEM GROUP.
O SP ČR
Je nestátní dobrovolnou nepolitickou organizací sdružující zaměstnavatele a podnikatele v České republice a největším zaměstnavatelským svazem, který reprezentuje rozhodující část českého průmyslu a dopravy. Posláním SP ČR je ovlivňovat hospodářskou a sociální politiku Vlády České republiky s cílem vytvářet optimální podmínky pro dynamický rozvoj podnikání v ČR a hájit společné zájmy svých členů nejen v ČR, ale i v mezinárodních organizacích.
O ČAFF
Česká asociace farmaceutických firem sdružuje hlavní výrobce a dodavatele generických a biosimilárních léků v ČR, vč. domácích výrobců léčiv. Má 31 členů. Členové ČAFF dodávají asi 4000 druhů léčivých přípravků a uvádějí na český trh 117 milionů balení ročně. Jejich portfolio zahrnuje onkologii, neurologii, diabetologii, dermatologii, kardiologii, gastroenterologii či radiofarmaka. Významně zásobují český trh i antibiotiky, léky proti bolesti či léčivy k terapii zánětů a dodávají pro české pacienty chřipkové vakcíny.