Farmaceutické firmy dodají na podzim o stovky tisíc balení penicilinových antibiotik více než loni

Farmaceutické firmy dodají na český trh o desítky procent antibiotik více než v minulé sezoně. U základních penicilinových antibiotik to bude až dvojnásobné množství, do konce roku by mělo také dorazit o 30 procent více balení penicilinových suspenzí pro děti. Významné navýšení dodávek se týká i dětských sirupů proti horečce a bolesti s obsahem ibuprofenu. Hlavní dodavatel těchto léků má již nyní ve skladech v ČR více než čtvrt milionu balení a dalších 600 tisíc dorazí v září a říjnu, jak vyplývá z dat členských společností České asociace farmaceutických firem. Dodavatelé léčivých látek a výrobci léků ale upozorňují, že jsou na hraně svých kapacit.

V loňské sezoně respiračních onemocnění čelil trh potížím s výrobou a dodávkami některých druhů antibiotik a přípravků na horečku a bolest pro děti. Dle aktuálních dat České asociace farmaceutických firem (ČAFF) však bude letos v ČR o vyšší desítky procent antibiotik více než v minulé sezoně. U hlavních skupin antibiotik, jako jsou tabletový fenoxymethylpenicilin a amoxicilin, se dodávky během podzimu a zimy oproti loňsku zdvojnásobí a dojde k navýšení o stovky tisíc balení. „Prvních téměř sedmdesát tisíc balení penicilinových tablet od dvou hlavních dodavatelů dorazilo do ČR v minulých týdnech a tento týden, a do konce září by měli distributoři naskladnit ještě téměř jednou tolik. Dalších skoro sto čtyřicet tisíc balení dorazí během října a listopadu,“ říká výkonný ředitel ČAFF Filip Vrubel. „U tablet na bázi amoxicilinu a kyseliny klavulanové je již nyní ve skladech hlavních dodavatelů zhruba 200 tisíc balení a dalších asi půl milionu balení se bude na trh dostávat postupně během podzimu až do konce roku. Stovky tisíc balení lze očekávat i na začátku dalšího roku až do jara,“ upřesňuje Vrubel.

Antibiotické přípravky s obsahem fenoxymethylpenicilinu se nasazují třeba při léčbě angíny, léčiva s amoxicilinem a kyselinou klavulanovou při bakteriálních zánětech dutin či středního ucha.

K navýšení počtu dovezených balení dojde i u penicilinových suspenzí pro děti. Výrobci jich dodají zhruba o 30 procent více již do konce roku, zejména v listopadu a prosinci, ale přibližně o stejné procento zvýší dodávky i v prvním čtvrtletí 2024. 

Až roční zásoba dětských sirupů na horečku

K léčbě bakteriálních infekcí se používá široká paleta léčiv, a výrobci tak posilují i dodávky antibiotik s cefuroximem (k léčbě infekcí plic či močových cest), a do Česka tak počátkem podzimu dodají přes 300 tisíc balení tohoto léku a skoro půl milionu dalších balení do konce roku. „To představuje ztrojnásobení objemu oproti počtu balení, které se vydaly v českých lékárnách od září do prosince loňského roku,“ doplňuje Vrubel. „K zásadnímu navýšení dodávek dojde i u hlavního dodavatele antibiotik s klarithromycinem, jež se používají k léčbě bronchitidy či pneumonie. To očekáváme jak u tablet, tak suspenzí pro děti.

Na konci loňského roku a zpočátku toho letošního se ovšem nejen Česko potýkalo i s nedostatkem volně prodejných sirupů proti horečce a bolesti s obsahem ibuprofenu pro děti. Největší dodavatel těchto přípravků udělal maximum pro zajištění zásob a již nyní je v jeho skladech více než čtvrt milionu balení. Dalších 600 tisíc doputuje do Česka v prvních dvou podzimních měsících, což dohromady se stávající zásobou odpovídá objemu asi roční spotřeby. Navíc jeden z předních tuzemských výrobců léčiv začal vyrábět svoji značku sirupů s ibuprofenem pro děti také a už v nadcházející zimní sezóně budou k dispozici pro pacienty v Česku.

Více by mělo být i čípků s obsahem ibuprofenu, v tuto chvíli jsou dostupné vyšší desítky tisíc balení a během září dorazí dalších více než 100 tisíc balení. „Dodávky čípků plánované ve čtvrtém kvartálu tohoto roku jsou prakticky ve výši celoroční spotřeby v roce 2022,“ upřesňuje Filip Vrubel.

Vyšší dodávky jsou vyšší podnikatelské riziko

Nasycení trhu léky však znamená i riziko, a to hlavně pro menší dodavatele a výrobce. Stát totiž léky neobjednává, nenakupuje a neposkytuje žádné právní záruky odběru, jenže zároveň ceny léků přísně reguluje. To znamená, že nedovoluje farmaceutickým firmám zohlednit současné zvýšené výrobní náklady v ceně, jakož i zvýšené obchodní riziko, což zahrnuje i případnou likvidaci nespotřebovaných léků, která jde na vrub farmaceutických firem.

Stát na jednu stranu vybízí všechny farmaceutické firmy ke zvyšování dodávek antibiotik, avšak negarantuje jejich odběr. Některé menší firmy se nyní sice dostávají mezi lídry trhu, ale ve chvíli, kdy dosavadní hlavní dodavatel dodávky obnoví, jejich zboží se nemusí prodat a ony ho budou muset na vlastní náklady zlikvidovat. Navíc expirace části antibiotik je dva roky a naskladnění některých léků do lékáren není možné méně než šest měsíců před expirací. Budou-li chybět garance státu, a zároveň pokud se větší množství antibiotik do roka nespotřebuje, a bude muset být zlikvidováno, můžeme opět v dalších letech čelit nedostatku z důvodu nutnosti snížit míru rizika. „Už letos bylo na trhu více balení antibiotik než v předcovidovém roce 2019. Nikdo neumí odpovědět na to, zda tento růstový trend bude pokračovat a jak dlouho,“ vysvětluje Vrubel. „Dodavatelé v určité fázi budou přemýšlet, nakolik kombinace různých regulatorních a cenových omezení a různé míry rizika pro ně bude akceptovatelná, hlavně pokud uvidí, že v jiných zemích k těmto problémům přistoupí vlády jinak,“ upozorňuje Vrubel a dodává, že dodavatelé i výrobci jsou na hraně svých kapacit. „Nicméně výrobci pracují na technologických úpravách tak, že k postupnému navýšení dodávek bude moci docházet i v dalších letech, vytvoří-li pro to stát příznivé podmínky,“ uzavírá Vrubel.

Proto jedním ze systémových návrhů posilujících dostupnost léčiv, které ČAFF představila již na začátku tohoto roku, je budování strategických rezerv léčiv buď v podobě nákupu těchto léčiv, nebo formou rezervace výroby či dodávek na základě rámcových smluv mezi státem a farmaceutickými firmami.

ČAFF závěrem upozorňuje, že jedním z důležitých faktorů přispívajících k nedostatku léčiv jsou panické nákupy, předzásobení a nedostatečná data o tom, v jakých lékárnách jsou nedostatkové léky k dispozici. Domníváme se, že v kritických situacích by měl mít stát možnost regulovat výdej nedostatkových léčiv skrze množstevní omezení, a stejně tak by měla být k dispozici data, u jakých distributorů a v jakých lékárnách se nedostatkové léky aktuálně nacházejí.

Zároveň chce ČAFF znovu upozornit na problém antibiotické rezistence a v této problematice se zcela ztotožňuje s celosvětovými preventivními kampaněmi, včetně kampaní Státního zdravotního ústavu, jejichž součástí jsou i alarmující data, která uvádějí, že na následky komplikací spojených s rezistentními bakteriemi například v roce 2019 zemřelo celosvětově asi 1,27 milionu lidí.


O ČAFF

Česká asociace farmaceutických firem sdružuje hlavní výrobce a dodavatele generických a biosimilárních léků v Česku, včetně domácích výrobců léčiv. Členské firmy ČAFF dodávají asi 3700 druhů léčivých přípravků a uvádějí na český trh 114 milionů balení ročně. Jejich portfolio zahrnuje onkologii, neurologii, diabetologii, dermatologii, kardiologii či gastroenterologii. Významně zásobují český trh i antibiotiky, léky proti bolesti či léčivy k terapii zánětů, každoročně dodávají pro české pacienty chřipkové vakcíny.